Landing image
Novosti / Saopštenja

10.3.2025.

Ima li rješenja za zagađenje u velikim gradskim sredinama?

Ima li rješenja za zagađenje u velikim gradskim sredinama?

U fokusu aktuelnih indeksa zagađenosti vazduha, svjedoci smo da se svakim danom sve više gradova u BiH nalazi u vrhu ljestvice zagađenosti. Saobraćajni sektor čini gotovo jednu četvrtinu svih globalnih emisija štetnih gasova i jedan je od glavnih faktora koji doprinose zagađenju vazduha u urbanim područjima.

Ekološka svijest sve više postaje centralni dio društvenog i individualnog djelovanja svakog pojedinca. U tom kontekstu, komprimovani prirodni gas (CNG/KPG) sve više dobija na popularnosti kao održiva opcija za pogon automobila.

Prepoznajući značaj CNG-a, Nestro je u Rafineriji nafte Brod, otvorio prvi servis za ugradnju CNG sistema u motorna vozila, gdje se  vrši i kompletna usluga za dobijanje atesta na ugradnju plinskih uređaja u putnička i kombi vozila, kao i izdavanje atesta da su svi ugrađeni dijelovi urađeni po svjetskim standardima. 

Da bismo CNG učinili dostupnim što široj populaciji, Nestro je realizovao projekat izgradnje prve CNG punionice na Nestro benzinskoj stanici u naselju Lazarevo/Budžak u Banjoj Luci. Punionica ima dvije saobraćajne trake, prilagođene za teretna vozila i autobuse, komercijalna i putnička vozila, čime se omogućava široka upotreba komprimovanog prirodnog gasa (CNG) kao pogonskog goriva.

Ugradnja sistema za CNG u automobile nosi sa sobom brojne prednosti kako za vozače, tako i za okolinu. Jedna od glavnih prednosti je smanjenje emisije štetnih gasova u atmosferu.

Komprimovani prirodni gas (CNG) zaista predstavlja značajan korak ka smanjenju emisije štetnih gasova i poboljšanju kvaliteta vazduha, posebno u urbanim sredinama poput Banjaluke, ističe i Prof. dr Predrag Ilić, direktor Javne naučnoistraživačke ustanove „Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske“, Banja Luka

 „Sa aspekta zaštite životne sredine, korišćenje CNG-a u drumskom saobraćaju može značajno doprinijeti smanjenju emisije azotnih oksida (NOx) i suspendovanih čestica (PM), koji su glavni uzročnici aerozagađenja i zdravstvenih problema u gradovima. Prelazak na CNG u javnom prevozu, ali i šira primjena u privredi i individualnoj upotrebi, mogao bi dugoročno smanjiti oboljenja povezana sa zagađenjem vazduha, kao što su respiratorne i kardiovaskularne bolesti”, naglašava Ilić I dodaje da Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske podržava sve inicijative usmjerene na održiva rješenja u sektoru energetike i transporta.

“U tom kontekstu, smatramo da je jedan od ključeva za rješavanje problema zagađenja vazduha u Banjaluci kombinacija strategija – uključujući masovniju upotrebu ekološki prihvatljivih goriva poput CNG-a, unapređenje energetske efikasnosti u svim sektorima, te jačanje svijesti građana i privrede o prednostima smanjenja emisija”.

 

CNG sagorijeva mnogo čistije u odnosu na konvencionalna goriva kao što su benzin ili dizel, emitujući značajno manje štetnih materija poput azotnih oksida, čađi i CO2. Rješavanje problema zagađenja vozila ključno je za poboljšanje kvaliteta vazduha  i smanjenje emisije štetnih gasova.

Manje vibracija takođe doprinosi smanjenju opterećenja infrastrukture i puteva, što može produžiti njihov vijek trajanja i smanjiti potrebu za čestim popravkama. U savremenom društvu u kojem težimo očuvanju životne sredine i smanjenju negativnog uticaja na okolinu, alternativni izvori goriva postaju sve važniji.